home nieuws index zoeken contact formulieren stratenplan

Over Bierbeek : Geschiedenis : Historische figuren: familie Udekem



De familie van Udekem

  

In de middenbeuk van de Sint-Hilariuskerk bevindt zich de bovenstaande grafsteen met als opschrift: Hier leet begrave gheraert van udekem ter saeligher gedachten die sterf: anno xv xlvii den xx dach van september.
Dit is de grafsteen van Geraert van Udekem, heer van Guertechin, gehuwd met Gertrudis Pynnock (de kleindochter van Amelric Pinnock, kasteelheer van Horst). Hij overleed op 20 september 1547.

Gerard van Udekem (of d'Udekem) is een rechtstreekse stamvader van de familie d'Udekem d'Acoz, waaruit prinses Mathilde stamt. Toen kroonprins Filips in 1999 huwde met jonkvrouw Mathilde d'Udekem d'Acoz, ontstond een zoektocht naar de wortels van haar adellijke afkomst.

De heerlijkheid Udekem was gelegen in Korbeke. Het ging in de 14de eeuw samen met het Bierbeeks leen Overloo in Corbeek-Overloo, later Korbeek-Lo. Meerdere Udekems kwamen voor in het gevolg van de hertogen van Brabant en ene Reinier van Udekem stichtte in 1219 een norbertinessenklooster in Pellenberg. De Udekems hadden een ruim leengoed met watermolen (en vijvers) op de Molenbeek, waarschijnlijk gelegen ter hoogte van het huidige kasteel Vijverhof in Korbeek-Lo.
In de 19de eeuw was er een d' Udekem burgemeester van Leuven en prof. Van Ermen (KULeuven) vond in de oudste schepenregisters van Leuven de bewijzen dat de oorsprong van de familie d'Udekem teruggaat tot Korbeek-Lo in de 12de eeuw.

Meer info hierover in teksten van o.a. prof. Eduard Van Ermen en op users.skynet.be/koen.hendrickx/udekem/udekem.html.